Facebook

Zapraszają


Aktualności
  • Ceny biletów

    Strefa T (trybuna kryta) 99 zł
    Strefa A (pierwszy wiraż) 69 zł
    Strefa B (prosta przeciwległa) 49 zł
    Strefa C rodzinna (drugi wiraż) 29 zł

    Bilet dziecięcy tylko na strefę C
    (dla dzieci do ukończenia szkoły podstawowej)

    9 zł
     Program zawodów  15 zł

Gniezno

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski. Miasto św. Wojciecha. Jedno z najważniejszych miast w polskiej historii. W X wieku mieściła się tu siedziba Państwa Polan. W 966 roku ówczesny władca Mieszko I przyjął tu Chrzest z rąk czeskiego biskupa Wojciecha. Był to bez wątpienia ogromny krok w stronę cywilizacji zachodu. Po męczeńskiej śmierci Wojciech pochowany został w Gnieźnie i od tego czasu wierni pielgrzymują do jego grobu. W 1000r odbył się tu Zjazd Gnieźnieński. W 1025r w gnieźnieńskiej Katedrze koronowano pierwszego Króla Polski, Bolesława Chrobrego. Postać wielkiego władcy wspominana jest również podczas dorocznego Turnieju Żużlowego o Koronę Bolesława Chrobrego, Pierwszego Króla Polski. To jedyne w swoim rodzaju tego typu wydarzenie. Tylko w Gnieźnie, żużlowiec może poczuć się jak król. Po zakończonych zawodach zwycięzca jest koronowany a jego nazwisko na pamiątkę triumfu haftowane jest na królewskim płaszczu i dołącza na zawsze do pocztu Królów Gnieźnieńskiego Żużla.

 

Karty pięknej historii zapisywane są w mieście od ponad 1000 lat. Swoje wielkie chwile Pierwsza Stolica przeżywała również podczas dwóch pielgrzymek papieża Jana Pawła II (1979, 1997). Drugiej wizycie Papieża towarzyszyło spotkanie siedmiu prezydentów państw Europy środkowo-wschodniej. W roku 2000, na pamiątkę tysięcznej rocznicy Zjazdu Gnieźnieńskiego zorganizowano II Zjazd Gnieźnieński, podczas którego spotkali się czołowi reprezentanci świata religii, polityki i dyplomacji. Ta tradycja przetrwała do dziś. Co roku w Gnieźnie, dyskutuje się o sprawach istotnych dla Polski, Europy i Świata. Gnieźnianie z niecierpliwością oczekują również 1050 rocznicy  Chrztu Polski. Z tej okazji w 2016 roku swoją wizytę w Gnieźnie zapowiedział papież Franciszek.

 Najnowsza historia Gniezna mocno związana jest ze speedwayem. Od połowy lat 50. XX wieku po dziś dzień południowa część miasta kojarzona jest z warkotem motocykli żużlowych. Pierwsi amatorzy jazdy w lewo „przejęli” przedwojenny obiekt hipiczny przy ul. Wrzesińskiej i nie wydaje się aby w tej materii miało się coś zmienić. Od początku istnienia żużel zyskiwał sobie coraz większą ilość sympatyków a drużyna Startu stała się tą najpopularniejszą w mieście. Jak to w sporcie bywa sukcesy przeplatane były porażkami jednak bez przerwy speedway dominował w gronie gnieźnieńskich kibiców. Rozkwit czarnego sportu w pierwszej stolicy to lata 80te XX wieku. W 1980 roku drużyna pod kierownictwem trenera Andrzeja Pogorzelskiego zdobyła brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski, kilka lat później publiczność doczekała się kapitalnej modernizacji stadionu. W ostatnich latach stadion przy Wrzesińskiej był areną min. Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów oraz Finału Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. Tym razem Gniezno stanie się na chwilę stolicą światowego żużla. Półfinał Drużynowego Pucharu Świata będzie bezsprzecznie największym wydarzeniem w dotychczasowej historii sportu żużlowego w Pierwszej Stolicy Polski.