Plakat-Glowny_Skrzyzowanie-Kultur-2017_web_2000px

13.Festiwal Skrzyżowanie Kultur!

Kategoria:

13.Festiwal Skrzyżowanie Kultur!

Plakat-Glowny_Skrzyzowanie-Kultur-2017_web_2000pxDwanaście lat i dwanaście festiwalowych edycji – już tyle lat tworzymy muzyczną historię Skrzyżowania Kultur. Przed nami kolejny, 13. Festiwal, który od 23 do 30 września wypełni dźwiękami ‘world music’ namioty festiwalowe pod Pałacem Kultury i Nauki.

Wiele kultur świata uznaje trzynastkę za szczęśliwą liczbę i właśnie dlatego tegoroczna edycja festiwalu będzie szczególna. Wszyscy, którzy wierzą w przesądy, przekonają się, że muzyka płynąca z festiwalowej sceny potrafi odczarować nawet największego pecha. Starożytni Egipcjanie otaczali trzynastkę szacunkiem i czcią, ponieważ wiązała się z nieśmiertelnością ludzkiej duszy. W Chinach liczba ta jest znakiem szczęścia i dobrobytu, a na ludzi urodzonych 13 dnia miesiąca patrzy się z zazdrością, wierząc, że to oni są ulubieńcami fortuny. Aztekowie z kolei uważali trzynastkę za liczbę świętą. Są takie miejsca na ziemi, w których ludzie interpretują tę liczbę jako zmierzenie się z trudnościami – pokonanie ich zapowiada szczęście, odrodzenie i nowy początek. We wszystkich czasach i na wszystkich kontynentach trzynastka wzburza umysły i przyciąga do siebie jak magnes.

Jesteśmy dumni z tego, że wydarzenie muzyczne, które zainicjowaliśmy 13 lat temu, jest rozpoznawane i cenione przez szerokie grono fanów ‘world music’ oraz ludzi poszukujących nowych ścieżek muzycznych i interesujących się kulturami świata. Muzyka, którą co roku prezentujemy podczas festiwalu, jest jak daleka podróż, z której wraca się z wieloma wrażeniami i przeżyciami. Artyści poprzez graną muzykę przenoszą słuchaczy w odległe kraje i pozostawiają piękne wspomnienia – tak o festiwalu mówi Andrzej Matusiak – Dyrektor Stołecznej Estrady, która jest pomysłodawcą i organizatorem FSK.

A jaka będzie tegoroczna edycja Festiwalu Skrzyżowanie Kultur? Jak mówią sami organizatorzy, na pewno intrygująca, niezwykła, tajemnicza – a to za sprawą prawdziwego kalejdoskopu gwiazd oraz nowych muzycznych propozycji. W programie znaleźli się wybitni artyści z Indii, Kolumbii, Sahary Zachodniej, Mali, Francji, USA, Sierra Leone, Turcji, a także Albanii i Węgier. Jak co roku w ramach tematycznego bloku Sounds Like Poland jeden dzień dedykowany będzie wyłącznie polskim zespołom. A co jeszcze znajdzie się wśród wydarzeń tegorocznej edycji?

Nie zabraknie międzykulturowych projektów, takich jak Kolektyw Europa, opartych na muzyce naszych sąsiadów, a także propozycji dla dzieci. Nowością w trzynastej edycji jest piątkowy koncert skierowany głównie do młodego słuchacza, choć gwiazdy, które do nas przybędą, takie jak Baba Zula czy Meridian Brothers, mają swoich fanów w każdym przedziale wiekowym – mówi Maria Pomianowska, Dyrektor Artystyczna Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.

W tegorocznej edycji Organizatorzy poświęcą dużą część programu Indiom i Kolumbii. Festiwalowicze będą mogli uczestniczyć w różnych formach wydarzeń wokół wiodących krajów – zaczynając od koncertów i warsztatów, na panelach dyskusyjnych i filmach dokumentalnych kończąc. Jednak zdecydowanie to muzyczne propozycje po raz kolejny zbudują niepowtarzalny wielokulturowy klimat:

Niczym w aromatyczne przyprawy, zanurzymy się w dźwięki północno-indyjskiego sitaru za sprawą wybitnego mistrza gry na tym instrumencie – Purbayana Chatterjee, spadkobiercy jednego z największych mistrzów w tej dziedzinie, Pt Nikhila Banerjee. Na południe subkontynetu zaprowadzą nas fenomenalne wokalistki-wiolinistki – siostry Ranjani & Gayatri. Za to obdarzona ciepłym melancholijnym głosem Marta Gómez zauroczy nas rytmami Karaibów z domieszką melodii z Andów, oprawiając je elementami jazzowymi i folkowymi. Artystka wprowadzi słuchaczy w magię kolumbijskiej cumbi i bambuco, kubańskiego son i bolero, argentyńskiej zamby i peruwiańskiego landododaje Maria Pomianowska.

Czeka na Was osiem wrześniowych elektryzujących muzycznie dni w samym sercu Warszawy!

Tak było rok temu: http://dev.aniwo.pl/zazyjkultury.pl/12-festiwal-skrzyzowanie-kultur-nami/

Autor: redakcja

18.08.2017