wos2

Warszawska Orkiestra Sentymentalna – odkrycie sezonu!

Kategoria:

was01Sytuacja 1.
Miejsce: bulwary nad Wisłą, Warszawa.
Czas: 25.06.2016 r.
Wianki nad Wisłą. Coroczna impreza organizowana przez władze stolicy. Tegorocznymi gwiazdami byli m.in. Zbigniew Wodecki z formacją Mitch & Mitch oraz grupa Lao Che.
I właśnie pomiędzy występami Wodeckiego a Lao Che publiczność zabawiali tancerze i tancerki z Domu Tańca. Pal licho jak tańczyli, na tańcu piszący te słowa się nie zna. Ważne do czego tańczyli. A był to przedwojenny szlagier Adama Astona „Nikodem”, lecz w nowej aranżacji i śpiewany żeńskim głosem. Nie dowiedziałem się kto śpiewa, utwór leciał „z taśmy”, ale fraza „Nikodem, Nikodem, ty masz filmową urodę” towarzyszył mi w głowie przez następnych kilka dni. Nuciłem go, choć nie zadałem sobie trudu odnalezienia wykonawcy.

Sytuacja 2.
Miejsce: Warszawa
Czas: przełom czerwca i lipca 2016 r.
Płytą miesiąca cotygodniowej audycji z muzyką world „Etno Faza”, Mamadou Dioufa i Sebastiana Korsaka, w RDC (dawne Radio Dla Ciebie) został krążek bliżej mi nieznanej Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, zaś jednym z prezentowanych utworów był… „Nikodem”. „Nikodem” znajduje się także na dole dzisiejszego wpisu, wystarczy kliknąć i odlecieć myślami do czasów przedwojennej Warszawy.

Sytuacja 3.
Miejsce: Plac Grzybowski w Warszawie
Czas: 26.07.2016 r.
Do Warszawy przyjechała niezwykła grupa – Holocaust Survivors Band, w skład której wchodzi dwóch ludzi ocalałych z Holokaustu: 90-letni perkusista Saul Dreier (urodzony w Krakowie) oraz 86-letni rdzenny warszawiak Ruby Sosnowicz, grający na akordeonie. Zespół wystąpił na scenie razem z rdzennym częstochowianinem, Muńkiem Staszczykiem. Ale przed nimi i z nimi wystąpiła Warszawska Orkiestra Sentymentalna, która zauroczyła publiczność wykonaniem nie tylko kawałka „Nikodem”, ale i innych dawnych szlagierów, jak choćby slow-foxa Henryka Warsa „Hokus Pokus”, śpiewanego w oryginale przez Adama Astona w filmie Michała Waszyńskiego „30 karatów szczęścia”.

Warszawska Orkiestra Sentymentalna z przytupem weszła na scenę muzyczną stolicy. To bez dwóch zdań. Ale muzycy zespołu nie wzięli się znikąd. Np. grający na trąbce Kazimierz Nitkiewicz, absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, pomagał przy realizacji dźwięku w kilku niszowych produkcjach filmowych, m.in. przy dobrze przyjętej etiudzie „Kiedy ranne wstają zorze” w reżyserii Mateusza Głowackiego. Na potrzeby filmu „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” (reż. Janusz Majewski, 2015) uczył także gry na trąbce samego Wiktora Zborowskiego. Kobieca twarz zespołu, czyli absolwentka stołecznej ASP, Gabriela Mościcka, przez 4 lata współtworzyła Grupę Teatralną Warszawiaki, gdzie oprócz gry na akordeonie występowała także w scenkach w stylu przedwojennej Warszawy. Wibrafonista Jakub Fedak od kilku lat występuje w katowickiej grupie Qferau, łączącej jazz z muzyką ludową. Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Studium Jazzu w Warszawie, Łukasz Owczynnikow, zdobył liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach muzyki klasycznej. Ten uzdolniony kontrabasista występował już m.in. razem z Justyną Steczkowską, Karoliną Cichą czy Joszkiem Brodą. Owczynnikow oprócz gry z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną koncertuje także z takimi grupami jak Czessband, FutureEthno oraz Sharena. Z kolei Marek Hołuszko akompaniował na gitarze Marii Peszek podczas nagrywania jej płyty „Jesus Is Alive” w 2014 r.
Na rynku muzycznym brakowało właśnie tego, co proponuje Warszawska Orkiestra Sentymentalna, czyli kogoś wykonującego przedwojenne polskie przeboje w nowych aranżacjach, nie odbiegających jednak poziomem artystycznym od oryginału. Septet znad Wisły idealnie wstrzelił się w tę muzyczną dziurę, kolejny raz trafiając w sedno powiedzenia „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Warszawska Orkiestra Sentymentalna
Skład zespołu: Jakub Fedak, Mateusz Kowalski, Gabriela Mościcka, Kazimierz Nitkiewicz, Lena Nowak, Łukasz Owczynnikow , Marcin Żebrowski.
Wydana płyta: „Umówmy się na dziś” (2016).
Wybrane utwory: Tamburyn” (2015), „La Paloma” (2015) „Nikodem” (2015), „Mów” (2016), „Hokus Pokus” (2016).
Strona internetowa: http://orkiestrasentymentalna.pl

Autor: Jacek Wojciechowski

30.07.2016