logo_bez_tla

Co naprawdę lubią czytać Polacy?

Kategoria:

Co naprawdę lubią czytać Polacy?

Wybraliśmy najlepsze książki 2015 roku. W największym internetowym plebiscycie czytelniczym w Polsce, zorganizowanym przez serwis lubimyczytać.pl, oddano ponad 100 tysięcy głosów. Wśród zwycięzców są m.in.: Małgorzata Halber, Magdalena Grzebałkowska i Stephen King.

O miano Książki Roku ubiegało się 190 książek z 63 wydawnictw. Wśród nominowanych znalazły się tytuły polskich i zagranicznych autorów wydane w minionym roku w Polsce. Czytelnicy lubimyczytać.pl wybrali zwycięzców w 10 kategoriach. Książki Roku zostały przyznane na podstawie głosów i ocen użytkowników największego polskiego serwisu społecznościowego dla czytelników – lubimyczytać.pl. Organizowany po raz pierwszy plebiscyt pokazał na niespotykaną dotąd skalę, co naprawdę lubią czytać Polacy.

- „Już nominacje do plebiscytu wiele nam powiedziały o czytelniczych gustach” – mówi Izabela Sadowska, prezes lubimyczytać.pl. – „Nominowaliśmy książki najczęściej i najlepiej oceniane przez czytelników. A głos tak licznej społeczności jak ta, odzwierciedla, co tak naprawdę czytają Polacy”.

Na dziesięć nagrodzonych książek, trzy są polskich autorów. W kategorii literatura piękna zwyciężyła Małgorzata Halber. Na jej debiutancką książkę o walce z nałogiem, czyli „Najgorszego człowieka na świecie” oddano prawie 2 tysiące głosów. Spośród 20 tytułów nominowanych w literaturze faktu najwięcej głosów zdobyła Magdalena Grzebałkowska za „1945. Wojna i pokój”, która opowiada o trudnym dla Polski okresie końca wojny i budowaniu nowego systemu. Czytelnicy portalu docenili także wywiad-rzekę z ks. Janem Kaczkowskim. „Życie na pełnej petardzie, czyli wiara, polędwica i miłość” to pełna szczerości i odwagi historia najpopularniejszego duchownego w Polsce, który od lat walczy z rakiem.

Najlepszym thrillerem okazał się światowy bestseller, czyli „Dziewczyna z pociągu” Pauli Hawkins. Ta psychologiczna powieść pełna zwrotów akcji została doceniona przez polskich czytelników już kilkukrotnie. Najwięcej głosów w całym Plebiscycie zdobyły mrożące krew w żyłach opowiadania jednego z najpopularniejszych współczesnych pisarzy, Stephena Kinga. Jego „Bazar złych snów” to bezsprzeczny zwycięzca w kategorii horror. Miano Książki Roku 2015 otrzymała także powieść „Światło, którego nie widać”, nagrodzonego Pulitzerem Anthony’ego Doerra.

- „Przyjmowaliśmy zakłady w redakcji, jak rozłożą się głosy” – mówi Anna Misztak, redaktor naczelna lubimyczytać.pl. – „Plebiscyt pokazał, jakie na rynku dominują trendy. Chętnie czytamy kryminały, thriller, sensację, fantastykę, a co bardzo cieszy, także literaturę młodzieżową”.

Społeczność serwisu lubimyczytać.pl wystawiła już ponad milion opinii i oceniła 11 milionów książek. Miesięcznie serwis odwiedza blisko trzy miliony osób. Codziennie dyskutują, komentują aktualności ze świata książki, przeczesują imponującą bazę, uzupełniając swoje internetowe biblioteczki, piszą recenzje, śledzą nowości wydawnicze, a przede wszystkim pochłaniają i kupują książki. Teraz po raz pierwszy mogli przyznać tytuł najlepszych Książek Roku 2015.

Zwycięzcy Plebiscytu Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl:

Literatura piękna – Małgorzata Halber, „Najgorszy człowiek na świecie”

Literatura faktu – Magdalena Grzebałkowska, „1945. Wojna i pokój”

Kryminał, sensacja, thriller – Paula Hawkins, „Dziewczyna z pociągu”

Horror – Stephen King, „Bazar złych snów”

Literatura obyczajowa, romans – Colleen Hoover, „Maybe Someday”

Fantastyka, fantasy – Victoria Aveyard, „Czerwona królowa”

Autobiografia, biografia, wspomnienia – ks. Jan Kaczkowski, „Życie na pełnej petardzie”

Literatura młodzieżowa – Gayle Forman, „Wróć jeśli pamiętasz”

Science fiction – Dimitry Glukhovsky, „Futu. Re”

Powieść historyczna – Anthony Doerr, „Światło, którego nie widać”.

 

infografika_oddane_glosy laureci_plebiscytu infografika_promocja_autorzy
Autor: redakcja

07.03.2016